Сградата на общината в Русе |
Нека да започна с родният си град – Русе. Административен и стопански център в Североизточна България, Русе се слави като Малката Виена на Балканите. Наличието на единствения мост над р. Дунав (засега) прави града важен транспортен и икономически център с население от близо 150 хил. души (2011).
Русе е известен и с най-високата телевизионна кула в България (204м с антена), разположена на 159 м. надморска височина, на връха на хълма Саръбаир – Левента, откъдето се открива неверятна панорамна гледка към целия град, заедно със голяма част от Гюргево (Румъния). Градът е известен още като един от най-горещите през лятото и един от най-студените през зимата места в цялата страна, като е абсолютен рекордьор по измерени летни жеги (43,5 градуса по Целзий на сянка на 7 август 2012).
Съдебната Палата в Русе |
Историята на Русе датира от преди 23 века, когато е изградено тракийско селище, което по-късно по римско време се превръща в крепостта Сексагинта Приста (лат. „Пристанище на 60 кораба”). Градът сменя няколко имена преди да стигне до днешното „Русе”, измежду които Русе, Русико, Руши, Русчук, Русиг и други. Това е градът, в който за първи път се открива първата съвременна печатница на българска земя, където улиците за първи път получават имена, където е завършена първата телеграфна и железопътна линия (Русе - Варна). Тук е намерила място и първата българска пивоварна фабрика „Света Петка”. Още редица фабрики са отворили врати за първи път на русенска земя, от които фабриката за обработване на кожи Валентин Месетич и Тасо Елич, фабриката за сапун на Кръстю Йорданов и фабриката за лимонада и сода „Лоза”. По комунистическо време, с построяването на Дунав Мост през 1954, Русе се превръща в голям транспортен, икономически и културен център на Блаканите. Стилът на сградите и паметниците застъпват барок, модерн, неокласицизъм и сецесион. През 80-те години на XX век икономиката на града запада, като причина за това става новопостроеният химически завод „Верахим” в Гюргево, който обгазява града в продължение на 10 години.
Фонтанът пред общината |
Русе е дом на множество музеи, къщи-музеи и архитектурни паметници от които – Регионалният Исторически Музей, Римската крепост „Сексагинта Приста”, Националният музей на транспорта (който е единственият в България), Пантеонът на Възрожденците и много, много други. Тук са родени Тонка Обретенова (Баба Тонка), Никола Обретенов, Веселин Топалов (световен шампион по шахмат), Елиас Канети (писател, нобелов лауреат) и още много други забележителни личности.
Забележителностите на град Русе са много. Ето и малка част от тях:
Паметникът на Свободата |
- Паметник на Свободата – построен в началото на ХХ век от италианския скулптор Арнолд Цоки, статуята представлява фигурата на жена, която в едната ръка дъжи меч, сочещ посоката, от която са дошли освободителите. В основата са сложени два бронзови лъва, единият от които разкъсва робските вериги, а другият пази меча и щита на Свободата. На пиедестала могат да се видят релефни изображения на опълченски сцени.
Доходното Здание, Драматичният Театър |
- Доходното Здание – познат още като Драматичен театър „Сава Огнянов”, архитектурната забележителност в центъра на града е построена в периода 1898-1902г.
Център |
Не забравяйте да се разходите и през главната улица „Александровска”, която приютява огромно разнообразие от сгради в стил неокласицизъм, барок и други. Така ще разберете защо Русе често е наричан „Малката Виена”.
Природните забележителности, които могат да се видят около град Русе, също не отстъпват по своята красота. В околностите на града се намират много забележителности като:
- Природен парк „Русенски Лом” – разположен на 20км. от града, паркът е наречен на последния приток на р. Дунав. Тук е раположен и единствения действащ скален манастир в България, край с. Басарбово – „Св. Димитър Басарбовски”.
- Лесопарк Липник – русенци често го наричат „Текето”. Разположен е край с. Николов, на 10км. от града. Липовите гори на местността, разположени на площ от 20 000 декара, често се използват за бягство от града, разходки и пикник. Неголямото езеро се използва и за риболов. „Текето” се смята за най-големият лесопарк в България.
- Орлова Чука – пещерата се намира в близост до с. Пепелина, с. Широково, с. Острица и гр. Две могили. Тя е втората пещера у нас по обща дължина на галериите (13 437 м).
И още много други места.
За любителите на екстремните спортове – организират се бънджи скокове от моста над р. Русенски Лом и от моста Виадукт, с. Писанец, на 30км. от град Русе.
Фонтан в центъра |
Как се стига до Русе? Много лесно. Градът е областен център и можете да се придвижите както с автомобил, така и с влак и автобус. Автогарата и Ж. П. гарата са разположени близо до центъра на града. За нещастие, аерогарата в с. Щръклево още не е отворена за междуградски и международни полети, но и това ще стане някой ден :)
Няма коментари:
Публикуване на коментар